Прикмети та повір'я на Великдень

В народі існувало безліч прикмет і повір'їв на Великдень, правдивість яких навіть не ставилася під сумнів.
СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ
(тиждень перед Великоднем)
Понеділок.
У цей день починається велика приборка. Будинок очищається від старих, громіздких речей.
Вівторок.
Закуповуються продукти для Великодня. Жінки готують лікувальні настої. Чоловіки ж не повинні торкатися трав, настоянок, порошків.
Середа.
Це день прання і всяких протирань. У середу бажано ретельно вимити, вискоблити підлогу, вибити килими.
У середу Страсного тижня згадували особливий обряд проти всякої тілесної немочі. Потрібно було зачерпнути кухлем воду з колодязя, з бочки на вулиці, або ж набрати воду в річці. Тричі перекреститися, накрити кухоль чистим або новим рушником, а в 2 години ночі, знову тричі перекреститися, обливалися цією водою. Після цього на мокре тіло, не витираючись, одягали одяг, а ту воду, яка залишалася, виливали до 3 годин на кущ або квіти. Кажуть, що таким чином обмите тіло як заново народжується.
Четвер.
Великий Четвер радили підстригати в перший раз волосся однорічній дитині (до року стригти вважалося гріхом), а дівчатам - кінчики кіс, щоб росли довше і густіше. У всієї домашнього худоби теж радили вистригати жмут вовни для здоров'я і благополуччя.
В цей день готують четвергову сіль: її прожарюють на сковороді, і сіль набуває лікувальних властивостей. Бажано цю сіль освятити в Храмі.
Великий Четвер традиційно називають «чистим», причому не тільки тому, що в цей день кожна православна людина прагне очиститися духовно, причаститися, прийняти таїнство, встановлене Христом. У Чистий Четвер був широко поширений народний звичай очищення водою – купання в ополонці, річці, озері або обливання в лазні до сходу сонця.
З цим днем пов'язано багато традицій. У Великий Четвер прибирали в хатах, все мили й чистили. Прийнято було збирати і спалювати гілки ялівцю для обкурювання житла і хліва. Вважається, що цілющий ялівцевий дим захищає людину і «тваринку» від нечисті і хвороб.
Існувала й таке повір'я, що знесені в страсний четвер яйця, з'їдені на Великдень, оберігають від недуги, а шкаралупа яєць, зарита в землю на пасовищі, надійно захищає худобу від пристріту.
Починаючи з Чистого Четверга готувалися до святкового столу, фарбували і розписували яйця. За давньою традицією фарбовані яйця укладали на свіжу пророслу зелень вівса, пшениці.
З ранку в Четвер починали пекти паски, дрібні вироби з пшеничного борошна із зображенням хрестиків, баранчиків, голубків, жайворонків, а також медові пряники. Увечері готували паску.
У Чистий четвер слід перерахувати гроші три рази, щоб весь рік «водилися» гроші.
Варто усім у родині взяти по жменьці солі і зсипати в один пакет. Цю сіль прибирають і зберігають, і називається вона «четвергова сіль», тобто Великого Четверга. Нею ви можете лікувати себе, а також своїх рідних і близьких. Цією сіллю роблять обереги для сім'ї, худоби, городу, будинку і т. д.
В Страсну Середу і Великий Четвер прийнято було омивати водою, натаяну з снігу, усю домашню живність - від корови до курки - і перепалювати сіль в печі, яка, за народним повір'ями, набувала від цього цілющі властивості. В деяких селах опівночі Великого Четверга жінкам також наказувалося облити себе водою, щоб запобігти хвороб.
Якщо до зорі вмиватися на Великий (Чистий) Четвер, потрібно примовляти:
«Змиваю те, що напустили на мене, то чим душа і тіло розуміється, все Чистим Четвергом знімається».
Вранці на Великдень вмиваються водою, залишеної з Чистого Четверга. У неї добре класти срібну річ або ложку, можна монетку. Вмиваються для краси і багатства.
Якщо дівчина не може вийти заміж, потрібно рушник, яким вона витерлася у Чистий Четвер, віддати людям на Великдень, тим, що просять милостиню, разом із крашанками та паскою. Після цього незабаром виходять заміж.
Існував також звичай випалювати свічкою хрести на дверях і стелях, щоб уберегти будинок від навали нечистої сили. Страсні свічки давали в руки важкохворим або мучающимся важкими пологами, вони володіють цілющою силою. З Великого Четверга заборонено було підмітати підлогу в хаті аж до самої Пасхи.
П'ятниця.
Кулінарія у цей день йде на лад. Продовжували пекти і готуватися до святкування Великодня.
«Ангели допомагають», - кажуть побожні люди.
У п'ятницю обмітають кути ганчіркою, ця ганчірка допоможе позбавитися від болю в попереку, якщо нею обв'язати себе. Цієї ж ганчіркою витирають ноги в лазні після миття, щоб ноги не боліли. Зола, взята у п'ятницю перед Великоднем, допоможе вилікуватися від алкоголізму, від пристріту і від смертної туги.
Субота.
Остання (тиха) приборка. Ще можна фарбувати яйця. У цей день готують спільні святкові страви. У Суботу несли до церкви освячувати крашанки, паски та інші вироби. І перед тим, як у великодню ніч йти на службу, залишали на столі частування, щоб потім можна було розговлятися. Правда їли потроху – тільки символічно, після чого йшли спати. Зате пізнім недільним ранком починався справжній бенкет, який тривав цілий тиждень.
Само собою, всі підготовчі роботи: куховарство, фарбування яєць повинні бути закінчені до Світлого Воскресіння.
ПАСХА І ВЕЛИКОДНІЙ ТИЖДЕНЬ.
- Вважалося, що передзвін дзвонів в день Христового воскресіння наділений по-справжньому чарівними силами - вдаривши у дзвін, віруючі люди просили доброго врожаю, миру й злагоди в родині, а дівчата красивого і багатого нареченого. Якщо людина замовляла своє прохання від чистого серця, то воно обов'язково збувалося.
- Щороку в день цього великого свята у кожному домі ставили біля ікон глечики з медом, які називалися канунчики. Господарі запалювали на них свічки і поминали пішовших з цього світу рідних і друзів, щоб і вони могли порадіти тому, що Христос воскрес. Після свята, на великодньому тижні, ці глечики відносили на цвинтар і залишали на могилах померлих. Також на кладовищі брали з собою три великодні яйця червоного кольору і сказавши на могилі "Христос воскрес", кришили крашанки птахам.
- Як тільки у Великодню неділю починали дзвонити дзвони, люди хрестилися і тричі промовляючи: «Христос воскрес, а моїй родині здоров'я, моєму дому багатства та полю урожай. Амінь».
- Добре на Великдень (і на весь Пасхальний тиждень) покататися на гойдалках. Це ритуал овіювання. Кажуть, всі гріхи здуває.
- Якщо у Великодню ніч зачерпнути води з джерела або річки, то, за народним повір'ям, вона буде володіти особливою силою.
- Так, той хто першим побачить схід Сонця на Великдень, той буде не знати бід весь рік.
- Дівчата, щоб вийти заміж повинні були під час церковної служби на Великдень сказати про себе: «Воскресіння христове! Пришли мені нареченого холостого!».
- Якщо дитина народилася у великодню неділю, то вона стане відомою, знаменитою людиною. Той же, хто народився на великодньому тижні, буде володіти міцним здоров'ям.
- Великі люди, які можуть навіть змінити хід історії, народжуються не просто у Великодню неділю, а ще опівдні і в сорочці.
- Смерть у Великдень – це особливий знак. Людина, яка помре в цей день, відзначена Богом. Його душа відразу кинеться в рай, до святих угодників. Ховають покійного з червоним яєчком у правій руці.
- Після ранкової служби потрібно як можна швидше дістатися до будинку і взятися за святкову трапезу: чим швидше це зробити, тим успішніше підуть справи.
- А щоб малюк ріс міцним і сильним, вранці у Великодню неділю його треба поставити ніжками на сокиру і сказати: "Як сталь міцна, так і ти будь міцний і здоровий. Амінь".
- Якщо ваш малюк повільно розвивається, на Великдень поводіть його босоніж по дерев'яній підлозі. І зубки швидше проріжуться, і ніжками швидше самостійно піде, і заговорить раніше.
- Вербою, принесеної на вербному тижні, обмахували дитячу кімнату, виганяючи тим самим напасті і хвороби.
- Хороша прикмета на Великдень почути зозулю - це віщує поповнення в сімействі, а молодим дівчатам — швидке заміжжя.
- Наші прадіди обов'язково кришили шматочок освяченої паски птахам, закликаючи таким чином успіх і багатство.
- Поганою прикметою вважається, якщо під великодньої служби в церкві гасне свічка, а от якщо вона догоріла до кінця служби і людина сама загасила її, то це до добра.
- У свято Великодня і протягом усього тижня - церква не вінчала молодих - відволікатися на мирські свята вважалося великим гріхом.
- У Великий, або як його ще називають чистий четвер кожна господиня влаштовувала в будинку генеральне прибирання і дочиста вимивала все сміття. У народі кажуть, що в брудний дім свято не приходить.
- Якщо ви відчуваєте постійні труднощі з грошима, на Великдень обов'язково подайте монетку жебракові - весь рік ви не будете знати нужди.
- Дівчата в цей день наводили красу - освячену червону крашанку клали у воду, а потім тією водою вмивалися.
- Закохані пари трепетно ставилися до поцілунків на Великдень. Поганою прикметою вважалося поцілуватися на порозі - це обіцяло розлуку. Також якщо під час поцілунку почути каркання ворона, то закохані могли скоро розійтися. А ось якщо поцілунок відбувався під деревом, то це обіцяло радісне життя.
- Мами захищали своїх дітей таким чином, починаючи з Великодня і весь Пасхальний тиждень малюкам натщесерце давали спочатку шматочок освяченої паски, а потім тільки годували іншою їжею.
- А щоб у родині був мир, лад і ніхто не сварився між собою, пасхальну трапезу обов'язково потрібно починати всією родиною і кожен повинен в першу чергу з'їсти по шматочку паски і яйця, які були освячені в церкві.
- Жінка, у якої ніяк не виходить завагітніти, на Великдень повинна поставити поруч з собою зайву тарілку покласти туди шматочок паски зі словами: "Паска для діточок!". Після трапези цей шматочок кришили птахам.
- На Паску, як і на Благовіщення, в знак весняної свободи відпускали на волю птахів. Випускаючи, загадували бажання - вважалося, що птах це небесне створіння, і вона передасть його всевишньому.
- Свічки, куплені на Великдень до церкви зберігали весь рік - ними благословляли молодих, ставили їх біля важкохворих, виганяли з їх допомогою нечисту силу з будинків.
- Люди у віці весь Пасхальний тиждень, розчісуючи волосся, говорили такі слова:«Пошли мені, Боже, стільки ж онуків, скільки волосся на гребінці».
- Залишки воску від великодніх свічок зберігали до наступного Великодня - за народними прикметами це служило оберегом хати від пожежі, а сім'ї від проклять.
- Чоловік і дружина повинні за сніданком у великодню неділю вдарити фарбовані яйця один про одного, у кого яйце не розбилося, той і буде головою сім'ї весь рік.
- Якщо ваша дитина примхлива і плаксива, у Великдень батьки обов'язково повинні піти до церкви замолювати свої гріхи.
- Щоб урожай не постраждав від граду, посухи або злив, селяни на Великдень заривали в землю на полі шкарлупу від великодніх яєць.
- Поганою прикметою вважалося проспати на Великдень ранкову службу - це пророкувало невдачі.
- Якщо на великодньому тижні ви побачили уві сні померлого родича це означає, що в майбутньому році в родині важко ніхто не захворіє і не помре.
- Якщо в будинку хтось знаходиться при смерті, то у церкві у Великодню неділю потрібно було постаратися взяти пасхальне яйце з рук батюшки. Ідучи з церкви, треба підійти до ікони Богородиці і покликати її з собою: «Матінка Богородиця, ходімо зі мною до мене додому. З нами ночувати, раба (ім'я хворого) лікувати».
- Вдома потрібно було хоча б частину принесеного яйця дати хворому. Тоді, за народним повір'ям, він у цей рік не помре.
І, звичайно ж, люди звертали увагу і помічали погоду у це світле свято.
- Хороша погода на Великдень вважалася передвісником спекотного літа, хмарна погода означала холодне посушливе літо.
- Якщо на небі було видно багато зірок, це означало, що ще будуть заморозки.
- За народними прикметами, якщо на Великдень вже весь сніг розтанув, значить врожай у цьому році буде багатий.
- Також заможний рік віщували сильні дощі на великодньому тижні.
- Гроза на великодньому тижні вважалася прикметою пізньою і сухої осені.
- Побачити на Великдень різнобарвний захід вважалося відмінною ознакою і обіцяло велику удачу.
Привітання до Пасхи 2020.
(Красиві вітання з Великоднем у віршах.)
Схожі статті:
Привітання → З Воскресінням Христовим!
Загальні статті → Христос Воскрес